Start Staramy się o dziecko Test ciążowy - jak sprawdzić, czy jestem w ciąży?
Reklama

Menu główne

Brzuszkowo

Zdrowie i Uroda

Kuchnia i Dom

Tygiel użytkowników

Nagłówki RSS

Designed by:
Test ciążowy - jak sprawdzić, czy jestem w ciąży? Email
testNiektóre kobiety doskonale wczytują się w swoje ciało, są też takie, które od pierwszych dni od zapłodnienia mają pewność, że są w ciąży. Jednak dla większości jednym z pierwszych sygnałów, dzięki któremu możesz podejrzewać, że jesteś w ciąży jest oczywiście zatrzymanie krwawienia miesiączkowego. Aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę wczesną ciążę należy wykonać test ciążowy.


Jak działają testy ciążowe?

Działanie testów ciążowych opiera sie na wykryciu w moczu lub we krwi kobiety hormonu zwanego gonadotropiną kosmówkową, w skórcie hCG. Hormon ten jest obecny we krwi i moczu tylko kobiet, które zaszły w ciążę (wyjątkiem są pewne choroby).
Wkrótce po zapłodnieniu, a następnie po zagnieżdzeniu się komórki rozwijającego się łożyska rozpoczynają produkcję hCG, którego jego stężenie rośnie.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Teoretycznie można wykonać pierwszy bardzo czuły test w około 7 dniu od zapłodnienia. Jednak najrozsądniej jest, m.in. ze względów ekonomicznych wykonać test ciążowy najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki - przeciętnie 2 tygodnie po zapłodnieniu stężenie hCG jest na tyle wysokie, aby test był wiarygodny. Najkorzystniej wykonać test ciążowy z porannego moczu, wtedy bowiem występuje najwieksze stężenie hCG.

Rodzaje testów ciążowych

Zasadniczo najprościej podzielić testy ciążowe na dwa rodzaje: testy, z których możemy skorzystać w domu oraz testy, które wykonamy w labolatorium analitycznym.

Domowe testy ciążowe

Jeśli chcesz w zaciszu domowym sprawdzić czy jesteś w ciąży możesz wybrać z wielu dostepnych testów ciążowych. Dostęp do nich jest bardzo prosty, kupić je można w aptece, czasem również w większych sklepach i drogeriach. Domowe testy ciążowe bazują na zawartości hCG w moczu. Przeciętna czułośc takich testów wynosi około 25mlU/m. Oczywiście testy te nadają sie wyłącznie do jednorazowego wykonania. Ich ogromną zaletą jest zachowanie prywatności ibardzo szybkie otrzymanie wyniku, a także przystęona cena. Podstawową wadą jest fakt, że wykonany zbyt wcześnie może dać fałszywy wynik.

Możesz wybrać wśród dostępnych na rynku dwóch rodzajów testów:
1) płytkowy test ciążowy/ paskowy test ciążowy
wymagają zebrania moczu w pojemniku
wśród nich spotkamy się z dwoma metodami dostarczenia moczu do testu:
test paskowy - zbieramy mocz do odpowiedniego pojemnika, a następnie zanurzamy na parę sekund końcówkę testu, odkładamy i po paru sekundach lub minutach otrzymujemy wynik
test płytkowy - zbieramy mocz do odpowiedniego pojemnika, następnie za pomocą pipety (zwykle dołączonej do testu) pobieramy próbkę moczu i umieszczamy parę jego kropel w zaznaczonym miejscu płytki testowej
zaletą tego typu testów ciążowych jest dość niska cena
2) strumieniowy test ciążowy
wygodniejsze  i szybsze w użyciu, ponieważ nie wymagają zbierania moczu
jak wykonać: wystarczy koniec testu umieścić na parę sekund w strumieniu moczu, nastepnie test odkładamy i już po paru sekundach odczytujemy wynik
wadą testów strumieniowych jest wyższa cena niż w przypadku testów płytkowych

Jak odczytać wynik testu ciążowego?

Najczęściej do oczytywania wyniku testu służy specjalnego okienko, a wyniki przedstawiane są za pomocą linii różowych bądź niebieskich.
Aby stwierdzić, czy test został poprawnie wykonany w okienku testowym pojawić się powinna kontrolna linia (oznaczona literą c). Jeśli linia ta się nie pojawi test uznać należy za nieważny.
Jeżeli na swoim teście ujrzysz drugą linię - testową (w miejscu onzaczonym literą T) wynik testu jest pozytywny - gratulacje, jesteś w ciąży.

Zwróć uwagę

→ wynik negatywny - nie zawsze oznacza, że nie jesteś w ciąży, często test zrobiony jest zbyt wcześnie lub stężenie hCG jest jeszcze zbyt niskie; gdy miesiączka się nie pojawi powtórz test za kilka dni.
→ zafałszowany wynik pozytywny - może zdarzyć się jeśli wykonasz go zbyt wcześnie po przyjęciu leków z zawartością hCG (np. Pregnylu)
→ przed wykonaniem testu ciążowego sprawdź jego datę przydatności oraz koniecznie przeczytaj dokładnie załączoną instrukcję

Test ciążowy w labolatorium

Najważniejszą zaletą jest ich dużo większa czułość, a co za tym idzie pewność otrzymania prawidłowego wyniku - są najbardziej wiarygodne. Test ciążowy w labolatorium analitycznym można przeprowadzić już około 7-10 dni od zapłodnienia. Najczęściej wykonywanym jest test z krwi na obecność beta-hCG (wolna postać hCG). Dodatkową zaletą testów labolatoryjnych jest otrzymanie konkretnego, ilościowego wyniku, co może zobrazować wiek ciąży. Często we wczesnej ciąży powtarza się badanie beta-hcg po 48h, gdyz jej prawidłowy przyrost do pewnego stopnia świadczyć może o prawidłowym rozwoju ciąży.
Wadą testów labolatoryjnych jest wyższa cena oraz konieczność dłuższego oczekiwania na wynik (możemy przyspieszyć zamawiając wynik na cito).

Ile kosztuje test ciążowy?
Cena domowych testów ciążowych waha się od około 10 zł do 25 zł. Natomiast przykładowo labolatoryjny test z krwi na beta-hCG to wydatek rzędu 25 zł, w zależności od labolatorium i miejscowości.
 

Nasze sondy

Czy leczenie niepłodności powinno być refundowane w Polsce?

TAK - 95.5%
NIE - 3.7%
NIE MAM ZDANIA - 0.7%

Ilość głosów: 269
Głosowanie zakończone : 02 Wrz 2012 - 00:00