Start Staramy się o dziecko Pierwsze objawy ciąży- mini przewodnik dla starających się
Reklama

Menu główne

Brzuszkowo

Zdrowie i Uroda

Kuchnia i Dom

Tygiel użytkowników

Nagłówki RSS

Designed by:
Pierwsze objawy ciąży- mini przewodnik dla starających się Email

 Ilekroć czytam informacje na temat objawów ciąży myślę o tym, jak różne są oczekiwania osoby starającej się od tej, która niechcący zaszła w ciążę. My od samego początku doszukujemy się najmniejszych nawet oznak, niechby nas chociaż jajnik zakłuł albo może by mi się niedobrze zrobiło (po tym mleku z ogórkiem) albo żeby choć jedna pierś bardziej urosła…


Najlepiej by było, gdyby po zajściu w ciążę ciało dawało nam namacalnie o tym znać – niech na przykład wyskakuje nam pryszcz na czole …. albo może nie, po co mają wszyscy od razu wiedzieć – nich pojawia się w bardziej intymnym miejscu – np. między piersiami, zawsze da się ukryć. Ale niestety. Tak nas natura skąpo obdarzyła, że do czasu przewidywanej miesiączki właściwie nie ma pewności co do pierwszych oznak, że wewnątrz nas rośnie mała istotka. Wszystkie objawy można podciągnąć pod ciążę i … niestety również pod ewentualny spodziewany okres. Szczególnie, że każdy organizm reaguje inaczej. Pozostaje jedynie nadzieja.
Jako starające się jednak - uczucie nadziei mamy już dobrze wyćwiczone i jesteśmy świadome tego, że pod koniec każdego cyklu wzrasta ono do wielkich rozmiarów. Dlatego mimo wszystko warto wypisać, co może nam się przydarzyć w tym czasie oczekiwania, by móc ujarzmić te wszechogarniające emocje i dodać sobie otuchy, nawet jeśli ta właściwa dawka objawów ciążowych będzie nam dana do przeżywania w kilka lub kilkanaście dni później.
Najwcześniejsze objawy ciąży

Wzrost temperatury ciała


Zazwyczaj pisze się, że jeśli doszło do zapłodnienia komórki jajowej temperatura ciała powinna wzrosnąć powyżej 37°C, ale nie jest to regułą. Temperatura jest cechą indywidualną i znaczenie ma tutaj różnica temperatur, a nie ich wysokość sama w sobie. Przy zajściu w ciążę istotny jest stały wzrost temperatury w ogóle, np. ze średniej sprzed owulacji 36,4 na średnią po 36,8°C. W zwykłym cyklu jednak temperatura także powinna wzrosnąć (o co najmniej dwie kreski, czyli o 0,2°C). Dlatego często nie można stwierdzić, czy to już ciąża, czy tylko zwykły wzrost temperatury ze względu na zwiększoną produkcję progesteronu po wytworzeniu przez jajniki ciałka żółtego. Należy zatem czekać na punkt kulminacyjny - moment przed spodziewanym krwawieniem miesięcznym, kiedy to w przypadku ciąży temperatura utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. Spadek temperatury jest przepowiednią końca cyklu. Choć, znów, nie jest to reguła i niewielki jednorazowy spadek, może nas często jedynie nastraszyć - dla poszukujących nadziei w drugiej części cyklu polecam przejrzenie wykresów ciążowych na stronie Fertility friend - to naprawdę pomaga. Podwyższona temperatura powinna utrzymywać się dłużej niż 18 dni, ale kto by tyle wytrzymał …

Wrażliwe piersi

Jednym z pierwszych objawów ciąży może być wrażliwość piersi. Stają się one nabrzmiałe, jakby opuchnięte, wrażliwe i możliwe jest odczuwalne mrowienie. Zmiany mogą nastąpić już w kilka dni po zapłodnieniu, choć, niestety mogą też wystąpić długo po nim. Dodatkowo – nabrzmiałe piersi mogą też być symptomem napięcia przedmiesiączkowego, choć w przypadku bacznie obserwujących swoje ciało dziewczyn starających, zauważenie zmiany może być ułatwione.

Występujące z przerwami bezbolesne skurcze macicy

Ten rzadko wspominany objaw może pojawić się we wczesnej ciąży i przybierać na częstotliwości wraz z jej rozwojem. Można jednak się pomylić ze skurczem jelit, bo to wszystko w tych samych mniej więcej okolicach.

Niechęć do palenia i alkoholu
Myślę, że w przypadku uświadomionych, łykających kwas foliowy, stosujących zdrowe diety, itp. osób starających się ten temat nie ma racji bytu, więc po prostu go pominę.

Ból implementacyjny

W przypadku zapłodnienia jajo zagnieżdża się w ścianie macicy, gdzie będzie dalej się rozwijać. Wędrująca blastula wykształca haczyki, którymi, docierając do endometrium przytwierdza się do niego. W rzadkich przypadkach może to spowodować ból podbrzusza, który przybiera różną formę – chwilowego kujnięcia lub dłuższego napięcia.

Powyższe objawy, są pierwszymi objawami ciąży, które mogą wystąpić. Zazwyczaj w tym momencie robimy test ciążowy, bądź kierujemy swe kroki na badanie krwi, sprawdzając poziom beta Hcg.
Gdyby jednak z jakichś względów żadna z tych opcji nie była możliwa – oto czego dalej możemy się spodziewać po naszym organizmie w przypadku ciąży:

 • zatrzymanie krwawienia miesiączkowego (Amenorrhea)
 • poranne nudności, wymioty (mogą dokuczać przez cały dzień) – mogą pojawić się już od ok. 2 tygodnia po zapłodnieniu
 • częstsze oddawanie moczu – od 6 tygodnia po zapłodnieniu
 • wzmożony apetyt lub utrata łaknienia, a także tzw. Zachcianki – w pierwszym trymeterze
 • zaparcia – od 6 tygodnia po zapłodnieniu
 • zgaga
 • niestabilność emocjonalna, zmiany samopoczucia, humorki, drażliwość, nadpobudliwość
 • zmęczenie
 • zawroty głowy i omdlenia – w pierwszy trymestrze
 • bolesność piersi – od 6 tygodnia ciąży
 • poszerzenie się naczynek żylnych pod skórą piersi
 • pociemnienie koloru brodawek
 • zwiększona wrażliwość czuciowa - lekkie uderzenie, czy zadrapanie boli bardziej niż zwykle.
Oczywiście wszystkie z powyższych objawów mogą też mieć swoje inne możliwe przyczyny, choć współwystąpienie kilku naraz jest coraz bardziej wyraźnym sygnałem, że coś się zmienia. Jeśli zaś to jednak nie jest ciąża, to najważniejsze – nie załamywać się! Nawet jeśli to jest kolejny z kolei cykl! Bo prawdą jest, że “jeśli myślisz, że Ci się uda, to masz rację”.
Autor: Bambucza
maj 2007r.

Dla dzieci Sklep Staramy się.pl artykuły dla dzieci kobiet w ciąży zabawki